Samsung SM-X818U Galaxy Tab S9+ 5G UW 12.4 2023 TD-LTE US 256GB / SM-X818R4
Brand Samsung
Model SM-X818U Galaxy Tab S9+ 5G UW 12.4 2023 TD-LTE US 256GB / SM-X818R4
Released 2023 Aug 11
Announced 2023 Jul 26
Hardware Designer Samsung Electronics
Manufacturer Samsung Electronics
Codename Samsung X810
OEM ID X818UZAAUSC
General Extras Active stylus
Device Category Tablet
Width 285.4 mm
Height 185.4 mm
Depth 5.7 mm
Dimensions 11.24×7.3×0.22 inches
Mass 586 g
Platform Android
Operating System Google Android 13 (Tiramisu)
CPU Clock 3360 MHz
Samsung
RAM Type LPDDR5X SDRAM
RAM Capacity (converted) 12 GiB RAM
Non-volatile Memory Interface UFS 4.0
Non-volatile Memory Capacity (converted) 256 GB ROM
Display Diagonal 314.96 mm
Resolution 2800×1752
Horizontal Full Bezel Width 18.4 mm
Display Area Utilization 84.3%
Pixel Density 266 PPI
Display Type AM-OLED display
Display Subtype Dynamic AM-OLED
Number of Display Scales 16.8M
Display Refresh Rate 120 Hz
Scratch Resistant Screen Gorilla Glass 5
Graphical Controller Qualcomm Adreno 740
GPU Clock: 719 MHz