Samsung SM-A035M/DS Galaxy A03 2021 Premium Edition Dual SIM TD-LTE LATAM 64GB
Brand Samsung
Model SM-A035M/DS Galaxy A03 2021 Premium Edition Dual SIM TD-LTE LATAM 64GB
Released 2022 Mar
Announced 2021 Nov 16
Codename Samsung A035
OEM ID A035MZKGLTL
General Extras Haptic touch feedback
Device Category Smartphone
Width 75.9 mm
Height 164.2 mm
Depth 9.1 mm
Dimensions 2.99×6.46×0.36 inches
Mass 196 g
Platform Android
Operating System Google Android 11 (R)
Software Extras Voice Command , Navigation software , Face Recognition
CPU Clock 1610 MHz
CPU UNISOC Tiger T606 UMS9230, 2021, 64 bit, octa-core, 12 nm, ARM Mali-G57 GPU
RAM Type LPDDR3 SDRAM
RAM Capacity (converted) 4 GiB RAM
Samsung
Non-volatile Memory Interface eMMC 5.1
Non-volatile Memory Capacity (converted) 64 GB ROM
Display Notch 1-notch
Display Diagonal 165.5 mm
Resolution 720×1600
Horizontal Full Bezel Width 7.98 mm
Display Area Utilization 82.2%
Pixel Density 269 PPI
Display Type Color PLS TFT LCD display
Number of Display Scales 16.8M
Scratch Resistant Screen Yes
Graphical Controller ARM Mali-G57MP2
A/V Out No
Microphone(s) stereo
Loudspeaker(s): mono
Audio Output: 3.5mm